Dom

To wyposażenie powinno znaleźć się w łazience dla osób z ograniczeniem ruchowym

Przy przeznaczeniu dla niesprawnych ruchowo łazienkom trzeba postawić określone wymogi. Wśród nich zazwyczaj stosuje się odpowiednio szerokie wejście, zoptymalizowaną przestrzeń do manewrowania wózkiem, przystosowaną ubikację i umywalkę zamontowaną na wyznaczonym poziomie. Do tego dochodzi rozmieszczenie uchwytów i innych produktów umożliwiających osobom niepełnosprawnym ułatwione przebywanie w łazience.

Jakie wsparcie dla osób na wózku dodaje się do wyposażenia łazienki?

Oto elementarne rodzaje podziału akcesoriów do pomieszczeń sanitarnych dla niepełnosprawnych:
• Rodzaj konstrukcji – poręcze dla niepełnosprawnych kątowe, łukowe i proste, z dodatkiem siedziska do prysznica, podobne rozwiązania do wanny
• Średnica profili – 200-350 mm.
• Z czego wykonane – stal wysokiej jakości lub inne tworzywa, np. aluminium
• Barwa i stylistyka – faktura stali polerowana lub matowa, pokrywana farbą na biało lub w mniejszym stopniu na inne odcienie

Poręcze dla niepełnosprawnych – zdecyduj się na własną opcję

Poręcze dla niepełnosprawnych dzielą się na następujące rodzaje:

Poręcze proste

Uniwersalne, niskokosztowe uchwyty proste okazują się najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. To rozwiązanie stosuje się najszerzej przy wyposażaniu pomieszczeń dla lokatorów wymagających specjalnych rozwiązań. Różne punkty w łazience mogą stać się miejscem ich instalacji – równie dobrze odnajdą się przy umywalce, wannie, kabinie prysznicowej czy przy WC. Najczęściej proste poręcze dla niepełnosprawnych na długość mieszczą się pomiędzy 30 a 80 cm, a mamy jeszcze wersję stusześćdziesięciocentymetrowa z dodatkową podstawą. Umieszcza się je ponowo, jak i w poziomie.

Uchwyty łukowe

Charakteryzuje je kątowy łuk do zainstalowania między prostopadłymi powierzchniami. Obojętnie, czy jako miejsce docelowe przewidziana jest podłoga czy ściana. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie pasuje łuk w wersji uchylnej. Uchwyty uchylne dają większe możliwości manewru niepełnosprawnym. Stałe uchwyty przydają się przy zlewie, a przy sedesach dominują uchwyty uchylne. Poręcze dla niepełnosprawnych tego typu montowane do podłoża – stosuje się tam, gdzie mamy nazbyt słabą ścianę. Dodanie do WC stwarza opcję uniesienia ramienia uchwytu, co daje osobie na wózku zwiększone możliwości wykręcania.

Uchwyty umywalkowe

Dla niepełnosprawnych mocuje się je właśnie przy tej części armatury. Można je zamontować z obu stron, ale do każdej z nich jest przeznaczona inna forma – przed zamontowaniem przeczytaj instrukcję.

Poręcze kątowe

Wyróżniają się ostrzejszym niż łukowe zagięciem pod kątem 90 stopni lub rzadziej pod innymi kątami. Mocuje się je w różnych miejscach, w zależności od potrzeb. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc mamy do czynienia z wersjami prawo- i lewostronną. Uzupełnia je poręcz kątowa prysznicowa, która ma jedną postać.