Jak wykonać własny olejek eteryczny z lawendy w domu? DIY przepis na olejek lawendowy. Zrób to sam.

Olejek eteryczny z lawendy – jak zrobić go samodzielnie w domu?

Chcesz stworzyć własny olejek eteryczny z lawendy, ale nie wiesz od czego zacząć? Nic prostszego! W tym artykule przedstawimy Ci prosty przepis, dzięki któremu będziesz mógł stworzyć wspaniały olejek lawendowy w zaciszu własnego domu.

Potrzebne składniki

Aby stworzyć olejek eteryczny z lawendy w domu, będziesz potrzebować kilku prostych składników. Przede wszystkim, potrzebujesz suchych kwiatostanów lawendy oraz naturalnego oleju bazowego, takiego jak oliwa z oliwek, olej jojoba czy migdałowy. Dodatkowo, przydadzą się Ci również słoiki szklane, sitko, czysta szmatka oraz butelka z ciemnego szkła do przechowywania olejku.

Proces przygotowania

Na początku, umieść kwiatostany lawendy w słoiku szklanym i zalej je olejem bazowym. Pamiętaj, żeby kwiaty były dokładnie pokryte olejem, aby wyciąg z lawendy mógł dobrze się wydobyć. Następnie, zakręć słoik i umieść go w miejscu o ciepłej temperaturze, przez około 4-6 tygodni. Co jakiś czas potrząsaj słoikiem, aby składniki dobrze się połączyły.

Oddzielanie olejku

Po upływie kilku tygodni, olejek lawendowy powinien być gotowy do oddzielenia od kwiatów. Wykorzystaj sitko, aby oddzielić roślinne resztki od oleju. Następnie, przelej olejek do butelki ciemnego szkła, który pomoże zachować jego właściwości przez dłuższy czas. Możesz również dodać kilka kropli witaminy E, aby olejek był bardziej trwały.

Zastosowanie olejku

Olejek eteryczny z lawendy ma wiele zastosowań. Możesz go wykorzystać do relaksującej kąpieli, masażu, aromaterapii czy jako naturalny środek odstraszający owady. Dzięki swoim właściwościom, olejek lawendowy działa kojąco na skórę i zmysły, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką.

Tworzenie własnego olejku eterycznego z lawendy w domu może być nie tylko przyjemną zabawą, ale także sposobem na stworzenie naturalnego i skutecznego produktu do pielęgnacji ciała. Dlatego też, jeśli masz chwilę czasu i chęci, koniecznie wypróbuj ten prosty przepis i ciesz się własnym olejkiem lawendowym przez wiele tygodni.