Dom

W jaki sposób urządzić ubikację z myślą o inwalidach?

Prawidłowe przyszykowanie mieszkania dostosowanego do osoby niepełnosprawnej to nie lada wyzwanie. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej samopoczucia, ale w równym stopniu uniezależnia ją od pomocy innych. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są teraz podstawą, lecz co jeszcze powinno znaleźć się w jej wyposażeniu?

Dostosowywanie łazienki pod osobę niepełnosprawną – podstawowe instrukcje?

Przede wszystkim najlepiej pomyśleć o swobodzie podczas wykonywania różnych manewrów, co zapewni nieskrępowanie podczas wykonywania czynności higienicznych. Jest to niezwykle ważna czynność dla osób niepełnosprawnych i seniorów, z racji tego, że daje im komfort i poszanowanie godności osobistej. W toalecie nie może być ani jednego progu, dzięki czemu diametralnie ogranicza się ryzyko upadku, a poruszanie się staje się bardziej swobodne. Oprócz tego wejście ma posiadać większą szerokość, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Natomiast armatura powinna zostać zamontowana niezbyt wysoko, a więc tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm licząc od podłogi). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie znaczące i powinny znajdować się w kabinie prysznicowej lub przy wannie tudzież obok umywalki. Dobrze zainwestować w montaż deszczownicy, wyposażonej w odpływ liniowy , a oprócz tego rozważyć zakup ławki wgłębnej – to rozwiązanie sprawi, że precyzyjne umycie całego ciała nie będzie problematyczne.

Jakiego rozmiaru powinna być toaleta projektowana z myślą o osobie niepełnosprawnej?

Toaleta przeznaczona do użytku osoby z ograniczoną sprawnością warto by była uzbrojona w adekwatną armaturę, aczkolwiek dobre zaplanowanie wnętrza może być podstawowym czynnikiem sukcesu. W przypadku wózka inwalidzkiego wymagane jest pozostawienie min. kwadrat o boku 150cm. Zapewnia mu to możliwość łatwego poruszania się, widzimy zatem, że najważniejsze by łazienka była przede wszystkim
szeroka, będzie to często stanowić spory problem w przypadku pomieszczeń sanitarnych w mieszkaniach blokowych (mogą okazać się zbyt ciasne w stosunku do potrzeb). Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na dobre metody, na przykład złączyć łazienkę i WC, i w ten sposób wyłonić większą przestrzeń a tym samym uniknąć niedogodności podczas korzystania z niej.

Łazienkę należy wyposażyć w prysznic jak i szeroką wannę , której długość powinna wahać się od półtora do 1,7 metra długości (do najchętniej wybieranych należy model o wymiarach 160×100). Wanna rekomendowana jest między innymi przez medyków, albowiem oddziałuje na jakość kondycji psychofizycznej niepełnosprawnych, a zatem jeśli istnieje taka możliwość – to rozwiązanie warto rozważyć już na wstępie. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny zostać przytwierdzone blisko wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie doświadczy komplikacji z wejściem do środka – podtrzymując się na rękach, może samodzielnie zanurzyć się w wodzie. W przypadku kabiny prysznicowej dobrze wziąć pod uwagę wariant ścianki prysznicowej. Jest to kabina prysznicowa zainstalowana bezpośrednio na posadzce.