Popraw swój mental – bez niego droga do wygranej będzie trudna

Dzisiejszy sport ogromnie kontrastuje z obrazem szlachetnej rywalizacji z ubiegłej epoki. Już nie sam zryw mięśni pozwala marzyć o sukcesie – coraz ważniejsze jest również odpowiednie nastawienie psychiczne, którym interesuje się psychologia sportu. Czy jest to jednak niezbędne dla sportsmena?

Co daje wyczynowcom (i nie tylko) psychologia sportu?

Psychologia sportu to sztuka badająca i wyjaśniająca sytuacje i wewnętrzne zależności, które występują w sporcie, ale nie jest to pełna definicja. Psychologia sportu zajmuje się także tym, by dzięki ćwiczeniu psychiki ulepszyć możliwości sportowca i zmienić na lepsze życie człowieka uprawiającej sport. Trzeba przypomnieć, że psychologia sportu nie może znaleźć zastosowania jedynie wówczas, gdy zawodnik poniesie porażkę. Pracując ze sportowcem, trzeba zaplanować to uprzednio, zanim pojawią się niepowodzenia, by był na to przygotowany.

Jakie rezultaty niesie za sobą korzystanie z usług psychologa sportowego?

Zaniedbywanie kondycji wewnętrznej u sportowca może być niekorzystne dla rozwoju jego kariery. Słaba psychika najpewniej zniweczy w nim umiejętność zwyciężania. Z tego powodu każdy poważnie myślący o sporcie atleta równie porządnie jak do treningu fizycznego powinien przykładać się do poprawy sfery psychicznej. Powinno dać mu to potężny zastrzyk optymizmu przed startem. Jeśli przyjdzie gorszy czas lub ciężka kontuzja, nic innego jak silna mentalność będzie odpowiedzialna za jego sportowe comebacki. Dzięki psychologii sportu w jego karierze wykształci się również odpowiednia piramida zamierzonych osiągnięć.

Czy wiara w siebie zastępuje trening?

Czasem ulegamy złudzeniu, że ponadstandardowa pewność siebie jest w stanie liczyć się bardziej niż regularne ćwiczenia. Jest to niewłaściwe rozumowanie i nie na tym polega psychologia sportu. Na marne pójdzie wysiłek psychologów sportowych, jeśli zawodnik w tym samym czasie odpuści pracę nad siłą, kondycją czy wytrzymałością. Żaden program przygotowawczy nie uda się bez balansu ćwiczeń fizycznych i mentalnych.