Dom

Poznaj prawdziwą wartość swojej nieruchomości

Spośród wszystkich inwestycji niezawodnie sprawdzi się kupowanie nieruchomości. Jednak zanim to zrobimy, powinniśmy zbadać, w jakim stanie przejmiemy budynek. Mając świadomość aktualnego stanu możemy nawet zmienić wartość posiadanej nieruchomości, o co powinien zadbać jej posiadacz lub administrator.

Ekspertyzy budowlane

W przypadku najmniejszych wątpliwości, należy sięgnąć po narzędzie ekspertyzy budowlanej. W tych kwestiach powinniśmy zaufać ekspertowi z uprawnieniami rzeczoznawcy, który swą osobą będzie firmował jej ustalenia. Ekspertyzy budowlane są oficjalnymi orzeczeniami, których nie możesz bagatelizować. W przypadku gdy orzeczenie traktuje o wadach konstrukcyjnych lub usterkach, zwłaszcza groźnych, nie zważając na wydatki musimy wziąć się za ich naprawienie.

Bywa bowiem, że przytrafiają się rozmaite wypadki. Niewdrożone ekspertyzy budowlane, które mówią o konieczności likwidacji problemów bywają podstawą odmowy wypłaty świadczenia z polisy przez firmę ubezpieczeniową. Często autor dokumentu sam ustala, w jakim terminie musimy wykonać prace i w jaki sposób powinno być to zrobione. Nie jest to widzimsię fachowca, a ich bagatelizowanie poważnie redukuje zakres bezpieczeństwa w takim budynku.

Remonty i dbałość o zieleń

Jeśli mieszkasz w domu z wieloma mieszkaniami, pamiętaj, że w większości z nich zarządzający gromadzi zasoby na remonty i naprawy już kilka lat wcześniej – mówimy tu o tzw. funduszu remontowym. Należy rozporządzać nimi w mądry sposób, gdyż powinny służyć bez wyjątku wszystkim lokatorom. Dla utrzymania wartości mieszkania potrzeba regularnego odnawiania ścian. W wypadku gdy blok pozostaje bez termoizolacji, prędzej czy później powinno się to uzupełnić.

Wszystkie wspólne przestrzenie, np. klatki schodowe, także podlegają pod fundusz remontowy. Niezwykle istotną kwestią pozostaje staranie o zieleń, którą mamy pod oknami. Obowiązkiem gospodarza jest, aby opiekować się regularnie obszarem zieleni i co jakiś czas zastępować ją nowymi roślinami.