Co trzeba wiedzieć o hemoroidach, jak z nimi wygrać?

Hemoroidy – żylaki odbytu są jednym z najboleśniejszych stanów chorobowych; zaczynają się bólem bez ostrzeżenia, zaś bez dzialań profilaktycznych i leczniczych mogą doprowadzić na stół operacjny chirurga. Przeważnie pojawiające się symptomy to skutek zaniedbania aktywności fizycznej i niedoskonałości w diecie. Jaki można znaleźć patent na zwalczenie odczuwalnych objawów hemoroidów i uniknięcie przykrych skutków w całym przebiegu?

Czym są groźne hemoroidy?

To małe poduszeczkowate zgrubienia na naczyniach zlokalizowane w okolicy odbytu, które podczas wypróżniania przyciskane są do ściany jelita grubego. Normalne elementy jelita pełnią funkcję izolacyjną, aczkolwiek poddane naciskowi są podatne na powiększenie i może to doprowadzić do zagrożenia uszkodzeniem okolic odbytu. Często pojawia się wypływ z naczyń z śluzem z jelit, ponieważ hemoroidy są przesuwane w okolice zwieracza podczas wypróżniania.

Rozpoznawanie choroby

Objawy? Pewnego dnia przychodzą z sporą siłą. Mocne pieczenie i swędzenie, a także poczucie ostrego parcia są odczuwane podczas oddawania stolca. Bardzo często pojawia się także ból związany z narastaniem epizodu zakrzepowego i nasileniu stanu zapalnego.

Sposoby przeciwdziałania wymagają zdiagnozowania przyczyn

Najkrótszą drogą do początków schorzenia jest dominacja pozycji kanapowej i niska aktywność fizyczna. Z drugiej strony pojawieniu się problemów z żylakami odbytu może też sprzyjać regularne trenowanie dyscyplin, takich jak jogging, jazda na rowerze czy hippika. Następnym sprzymierzeńcem żylaków odbytu są częste, przewlekłe kłopoty z zatwardzeniem. Dzieje się tak dlatego, że obstrukcje zaczynają się podwyższonym ciśniniem przy wypróżnianiu.

Czy można się temu nie dać?

Nie będzie łatwo, lecz należy zainicjować niemałe zmiany w sposobie funkcjonowania. Poprawa własnej aktywności ruchowej oraz ograniczenia i zmiany w żywieniu (np. rezygnacja z czekolady i warzywa na topie). Nie można też przesadzać z używkami. Postaw na inne płyny i dostarczaj komórkom co najmniej dwa litry wody co dzień. Nie wolno dopuszczać też do otyłości i długiego siedzenia. Powinieneś również regularnie pilnować wypróżniania, gdyż jego stopowanie przynosi zaparcia i brak poprawy ogólnego samopoczucia.

A co z kuracją?

Jeżeli nie pomoże profilaktyka, należy wykorzystać środki zaradcze przy objawach. Aby zmniejszyć bolesność, należy sięgnąć po czopki propolisowe, kremy i maści, które likwidują świąd i ból. W późniejszych stadiach choroby niezbędne będą kolejne sposoby leczenia. Mamy tu na myśli zabiegi takie jak promieniowanie podczerwone, krioterapia, a w najcięższych sytuacjach zabieg usunięcia hemoroidów.