Konsultacje prawnika? Nie potrzeba szukać daleko

O skorzystaniu z usług prawnych myślimy zwykle, gdy dochodzi do zmian w naszej sytuacji prywatnej: nabycia uprawnień spadkowych, rozwodu, ustalenia praw rodzicielskich czy zmiany w posiadaniu majątku. Gdzie poszukiwać opieki adwokackiej, kiedy nas na to nie stać, jeśli ogranicza nas niedyspozycja zdrowotna, lub jeżeli nie starcza nam czasu?

Poradnictwo prawne bez opłat

W nieco ponad 1,5 tys. punktów darmowej opieki prawnej w Polsce porady są dostępne dla licznych obywateli. Jej przebieg zależy od poszczególnego przypadku, ale zawsze można liczyć na trzy rezultaty: wiedzę o punktach w kodeksie, które znajdą zastosowanie w sprawie, wypracowanie możliwych rezultatów  oraz zredagowanie odpowiednich pism, takich jak odwołanie, pozew czy kasacja. Na pewno nie da się w ten sposób znaleźć obrońcy, który będzie prowadził naszą sprawę na sali sądowej. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z dobrodziejstw nieodpłatnej pomocy. Objęte nimi są osoby przed 26 i po 65 urodzinach, ubogie, bezdomne, kombatanci, weterani, beneficjenci opieki społecznej, rodziny wielodzietne itp.

Konsultacje przez internet

Obecnie sporo spraw jesteśmy w stanie załatwić w sieci. Nie dotyczy to jedynie tekstu stworzonego dla osób borykających się z konkretnym wyzwaniem, ale o otrzymanie odpłatnej porady na specjalistycznym portalu. Warunkiem będzie prezentacja wszystkich aspektów i przesłanie dokumentacji w skanach na podany mail, przy okazji można również sformułować konkretne pytania. Nie zastąpi to jednak spotkania na żywo.

Kancelarie

Najbardziej tradycyjny sposób uzyskania wskazówki prawnej to najzwyczajniej w świecie odszukać prawnika i umówić się z nim na spotkanie. Musimy poszukać pełnomocnika, który specjalizuje się w takim obszarze prawa, którego blisko jest nasz problem np. prawo spadkowe, rodzinne itp. Najlepiej używając wyszukiwarki. Możemy umieścić w okienku frazę kancelaria radców prawnych Łódź i otrzymamy parę nagłówków spośród których wybierzemy ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszej sprawie.

Nie uzyskamy odpowiedniej jakości ekspertyzy, jeśli nie zdołamy się właściwie przysposobić do umówionej rozmowy. To co może się przydać w przebiegu postępowania, jak dokumenty i pisma, warto wziąć  na pierwszą wizytę. Potrzebne będą również dowody w sprawie np. zdjęcia, nagrania, wiadomości sms i e-maile. Można także przed odwiedzeniem kancelarii sporządzić wykaz pytań jakie zamierzamy postawić, a w trakcie wywiadu rozważyć jakie są możliwe scenariusze rozwiązania sprawy i jakie przyniosą skutki.