Polacy w Niemczech i różne oferty pracy

Coraz częściej decydujemy się na wyjazd do innych państw – główną motywacją są lepsze wynagrodzenia. Inną okolicznością bywa chęć, by zmienić coś w życiu i zacząć od nowa, lecz w innym miejscu. Ulubionym kierunkiem przeprowadzki pozostają Niemcy. Powody? Jedną z odpowiedzi niech będzie zwyczajnie informacja, że bliski sąsiad oferuje lepsze płace. Nie jest żadną tajemnicą, że okoliczności życia są tam odmienne niż u nas.

Praca w Niemczech: marzenie czy wielkie złudzenia?

Chociaż tak brzmi stereotyp – czy praca u naszych zachodnich sąsiadów faktycznie musi być aż tak korzystna, jak wynika z powszechnego poczucia? Trudno oszacować to odnośnie wszystkich profesji i rodzajów zatrudnienia, dlatego że każdy casus wypada opisać indywidualnie. Z jednej strony często jedzie się do Niemiec na indywidualne kontrakty. Dzieje się tak w przypadku wielu wąskich dziedzinach, gdzie maksymalnie preferowana będzie wybitna wiedza lub praktyczne zdolności, np. ochrony zdrowia, budownictwa, techniki czy technologii cyfrowych. Zatrudnieni w podobnych zawodach z pewnością oczekują na sute wynagrodzenie, ale także na dużo bonusów (poza pensją). Z tym, że powinien zostać spełniony pewien warunek: biegła znajomość języka obcego z uwzględnieniem specyfiki branży; niekoniecznie chodzi o język niemiecki, ponieważ wielkie przedsiębiorstwa o globalnych aspiracjach najczęściej preferują bardziej uniwersalny język angielski.

Jednak problem tkwi w tym, że nie dla każdego z naszych krajanów praca w Niemczech to praca na stanowisku eksperta. Bardzo dużo naszych wyjeżdża do Niemiec wykonywać proste prace (obsługiwanie klienta, praca w restauracjach i hotelach, praca na produkcji). Lecz i przy tych czynnościach pozom wypłaty istotnie przewyższa naszą średnią krajową. Niemcy pozostają jednak państwem, gdzie dużo drożej wynosi utrzymanie – mieszkanie, jedzenie, usługi, bieżące opłaty.

Okresowa praca w Niemczech: projekt z widokami na przyszłość

Niejednej osobie opłaci się inne posunięcie – sezonowa praca w Niemczech. Możemy wtedy liczyć na porządny dochód bez obciążenia sporymi kosztami utrzymania – najlepiej zdecydować się na ofertę, w której zatrudniający zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Będzie to niezawodny sposób, by zarobić ładną sumę na najpilniejsze wydatki lub ważną życiową sprawę, związaną ze zmianą stanu cywilnego, kupnem domu lub samochodu.