Dom

Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii

Pośpiech to nasza druga natura – chcielibyśmy mieć więcej czasu, dlatego nastawiamy pranie lub zmywanie naczyńpodczas naszej nieobecności. Może się zdarzyć, że nie sygnalizujące problemów sprzęty ulegną awarii, nie mówiąc o przykrej niespodziance w postaci nawet drobnego przecieku z instalacji wod-kan. W takim przypadku niezastąpioną opcją będzie czujnik zalania.

W czym nam pomoże czujnik zalania?

Czujnik zalania jest niepozornym detektorem, który lokalizuje różnego rodzaju wycieki i nieszczelności. Sprawi, że każdy ślad awarii w mieszkaniu zostanie wykryty i nie zamieni się w totalną klęskę. Nawet jeśli świeżo po remoncie z wymianą rur i zakupiliśmy nowe urządzenia z podłączeniem do rurociągu, wciąż nie możemy mieć pewności, że nie trafi się nam jakiś domowy Armagedon z wodą w roli głównej. Wszakże już niepozorna szczelina w instalacji może przynieść wielkie szkody.

Inwestycja w czujnik zalania powinna stać się normą wnętrzu z instalacją wodną. Nie jest to urządzenie skonstruowane wyłącznie do najnowszych brył architektonicznych czy inteligentnych systemów. Im starsza i mniej sprawna infrastruktura lub urządzenia, które mają za sobą kilka lat użytkowania, tym większe ryzyko powstania przecieku. Trzeba je usuwać, ponieważ prędzej czy później przyjdzie objaw zagrzybienia na murach, który zagraża zdrowiu i sprawia, że w pomieszczeniach pojawia się nieprzyjemnych zapach. Kolejny kłopot to niezbędna naprawa po zalaniu lokum (przeważnie również na niższym piętrze. Duże i lejąca się woda czynią takie spustoszenie, że czasem trudno o ratunek pewnych części wyposażenia, jak i urządzeń.

Jak wybierać czujnik zalania?

Wykrywacze zalania mają różnorodne składniki, które możemy wziąć pod uwagę. Wymieńmy tu typ zasilania – baterię lub zasilacz. Trzeba zwrócić również uwagę na zakres temperatur, w których może skutecznie pracować. Wykrywacze mają różnie rozwiązane użycia czujek, toteż najlepiej należy sprawdzić długość przewodu sondy oraz to, czy producent przewidział możliwość podłączenia innych elementów.

Naszą decyzję o wyborze może skomplikować ogromny wybór w sklepach stacjonarnych i internetowych. Gdy mamy wątpliwości, najlepiej skorzystać z internetu, powiększyć zasób informacji na temat budowy i funkcjonalności u samego producenta lub zapoznać się z opiniami użytkowników.