Wszystkie oblicza dresówki

Współcześnie dresy są jednym z najpopularniejszych rodzajów konfekcji. Wielu z nas materia dresowa – czyli dresówka – nie kojarzy się wyłącznie ze sportem, ale również z normalnym ubiorem. Elementy z dresówki zakłada się zarówno w luźnych sytuacjach, jak i używa się go w kreacjach z wyższej półki.

Co wyróżnia dresówkę?

W dresówce da się znaleźć się wstęp do nieba dla projektantów i trendsetterów – dzianina dresowa jest tania, prosta w produkcji i stwarza opcję uzyskania ogromnej liczby wzorów i odcieni. Ważne wydaje się to, że konfekcja uszyta z dresówki okazuje się bardzo wygodna i przewiewna. Sprawdza się jako odzież zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dzianina dresowa powinna być stworzona z bawełny z zawartością syntetyków. Cechuje się sprężystością i znakomitą wentylacją. Dzięki temu ubiór z takiego surowca może okazać się niezastąpiona w chłodniejsze i gorętsze tygodnie. Dresówka może być grubsza i cieńsza. Dzianinę tę można podzielić na dwa rodzaje: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Materiał ten różni się także pod względem rodzaju splotu, składu i gramatury. Wersja pętelkowa zwykle zawiera lycrę bądź elastan. Natomiast dzianina dresowa drapana zawiera domieszkę poliestru, dzięki czemu jest rozciągliwa i niewrażliwa na odkształcenia.

Dresówka drapana

Dresówka drapana to tkanina gruba, uginająca się w dotyku oraz o wysokiej gramaturze. Na odwrotnej stronie przechodzi w charakterystyczny, przyjazny meszek. Nadaje się na ciepłe wdzianka, spodnie, czapki, szale oraz podpinki. Skład tej dzianiny to przędza bawełniana z dodatkiem elastanu albo poliestru. Zdarzają się też partie bez udziału syntetyków.

Dresówka pętelkowa

Inaczej niż w dresówce drapanej po drugiej stronie tego materiału znajdziemy drobne pętelki. Dresówka pętelkowa posiada tak samo przytulny profil, przy tym będąc niewrażliwą na rozmaite oddziaływania mechaniczne. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Może być w wersji elastycznej, czyli z elastanem – oraz bez zawartości elastanu. Jeżeli zostawimy jedynie bawełnę, dresówka będzie gruba i bez opcji rozkurczania. Powinniśmy zapamiętać, że grubość, sprężystość lub sztywność dzianiny jest wprost proporcjonalny do jej zawartości i gramatury.