CPAP a BIPAP – czym się między sobą różnią?

Niemal każde urządzenie stworzone do leczenia zaburzeń układu oddechowego działa na jednakowej zasadzie. Wszystkie takie urządzenia mają za zadanie podtrzymywanie oddechu, który może być odbiegać od normy podczas snu. Pompy tego typu bazują na procesie wtłaczania powietrza z otoczenia do dróg oddechowych pacjenta, delikatnie je otwierając.

Obecnie powszechnie dostępne są 2 czołowe standardy zależne od obranej metody leczenia bezdechu – CPAP i BIPAP. Aparaty CPAP wytwarzają powietrze pod stałym ciśnieniem, które wtłaczane jest prosto do dróg oddechowych pacjenta. Utrzymuje je stale otwarte, zapobiega zapadaniu się miękkich tkanek i dzięki temu powstrzymuje bezdech senny. W tym wypadku powietrze jest wtłaczane poprzez sprzęt pod określonym ciśnieniem. BIPAP z kolei mechanicznie synchronizuje się z oddechem użytkownika – podczas wdechu ciśnienie dostarczanego powietrza jest znacznie wyższe niż w trakcie wydechu. Taka technologia wspomaga mięśnie oddechowe oraz oferuje nam pełny komfort użytkowania. Ogromnym atutem tego typu metody jest dodatkowo zmniejszenie ryzyka wysychania jamy ustnej oraz gardła.

Kluczowym aspektem, warunkującym ostateczną efektywność zarówno terapii CPAP, jak również BIPAP, jest z pewnością prawidłowe dobranie maski medycznej – jej rozmiar ma dla nas istotne znaczenie. W przypadku gdy nie przywiera ona całkowicie do twarzy, powietrze wytwarzane przez urządzenie przechodzi ucieka przez nieszczelności, a tym samym terapia staje się nieskuteczna.

Dodatkową różnicą między modelami CPAP a BIPAP jest ich cena. Bardziej skomplikowane urządzenia BIPAP wykazują większą złożoność technologiczną, a co za tym idzie kosztują nas trochę więcej. Należność przekłada się jednakże na poziom kuracji, efektywność i codzienną wygodę.