Dom

Jakie są rozwiązania by wykorzystać stosunkowo małą działkę przy domu?

Stawki małych działek w miastach i na przedmieściach stale rosną, więc miejskie działki są jeszcze mniejsze. Projektanci borykają się z problemem jak rozdysponować dostępną przestrzeń w niedużym ogródku miejskim. Jak temu zaradzić?

Kluczowa kwestia to efektywne zaplanowanie przestrzeni. Oczywiste jest to, że Twój pałac wykorzystuje istotną część parceli i wokół domku zostają bardzo małe kawałki do zagospodarowania. Żeby powalczyć na tych terenach trzeba to dokładnie rozważyć, żeby zarezerwować miejsce na rabatkę kwiatową, podjazd dla pojazdu, a także skrawek do relaksu, gdzie wspólnie przysiądziemy i w miłych nastrojach spotkamy się wieczorem. Plan umieszczenia owych miejsc musi być bezwzględnie uzależniony od typu budynku, jego układu i elewacji, musi być to przeanalizowane i stanowić jedność.

Należy użyć figur geometrycznych by ogółem stanowiło jedną całość. Ogród musi być również funkcjonalny, zatem warto pomyśleć o kąciku do rozrywki, wygospodarować kawałeczek trawy, bądź boiska do kosza lub miejsce z bramą do piłki nożnej. W takim miejscu, szczególnie dzieci będą się chętnie bawiły oraz nie będzie wisiała nad nimi nuda.
Budowanie ogrodów, szczególnie tych skromnych to prawdziwe wyzwanie dla każdego specjalisty. Nawet najbardziej doświadczonego. Warto rozważnie zatrudniać budowlańców. Rywalizacja na rynku jest ogromna, bo np. na frazę ogrody łódź, firm ogrodniczych wyskoczy niezliczona liczba.

Zakładanie ogrodów to także dobór roślin jakie posadzimy – również należy tę sprawę przemyśleć. Trzeba wsadzić kwiatki takie, aby kolorystyką pasowały do elewacji i kształtu domu. Nie jest najlepszym pomysłem by w małym ogródku, i stosunkowo małym domu, posadzić drzewo wysokości 10m.

Najciekawszymi roślinami, jakie zawsze się odnajdą w minimalistycznych ogrodach są: modrzew kulisty Na szczęście nie jest to drzewko, które wyjątkowo wysoko urośnie. Raczej zachowa swoją wielkość.  Bez przeszkód można przycinać je i uformować według własnego uznania. Biała morwa rośnie bardzo szybko, ale wygląda cudownie i jest wybitnie uniwersalna. Ponadto brzoza brodawkowata jest doskonałym elementem w dowolnym ogrodzie.

Podobnie doskonałym pomysłem są żywopłoty wszelakiego rodzaju, a także rośliny chroniące nas od sąsiadów lub drogi. Wszyscy wiemy że jest to po prostu bardzo wygodne.